značajnije reference u oblasti papirne industrije

 

1.      Puštanje u rad poprečnog rezača As21,
Fabrika kartona Umka, kod Beograda

Projekat, nazor i puštanje u rad 2013. godine. Izvršena je zamena kompletne elektro opreme na postrojenju rezača koji je radio u fabrici.

Osnovne tehničke karakteristike poprečnog rezača su:

•          Širina kartonske trake do 2150 mm

•          Maksimalna brzina trake 300 m/min (originalno 250 m/min)

•          Dužine odsecanja od 600 – 2000 mm

•          Materijal koji se prerađuje – karton od 150 – 500 g/m2

Regulisani pogoni sa asinhronim motorima napajanim iz frekventnih pretvarača, sinhronizovani po brzini za postizanje zahtevane tačnosti:

•          Tačnost dužine rezanja pri konstantnoj brzini i pri promeni brzine:

•          ± 1,0 mm do 1000 mm dužine formata

•          ± 1,0 ‰ za formate duže od 1000 mm

•          Kontinualno podešavanje brzine kartonske trake od 10 m/min do maksimalne brzine.

Upravljanje tehnološkim procesom je ostvareno pomoću programabilnog logičkog kontrolera CPU 317-2DP, Siemens PLC iz serije S7-300. Jedan KP1200 i dva KP400 panela, frekventni pretvarači Danfoss, serije FC 300 i tri poziciona enkodera povezana su PROFIBUS mrežom.

Realizovan je sistem regulacije sile zatezanja kartonske trake, koji je omogućio prelazak na sledeći bubanj bez prekida rada rezača.

2.      Puštanje u rad poprečnog rezača As28,
Fabrika kartona Umka, kod Beograda

Poprečni rezač služi za poprečno sečenje kartonske trake pri njenom odmotavanju sa bubnja. Sečenje se odvija pri neprekidnom kretanju kartonske trake, na unapred zadate dužine. Sečeni komadi se po izlasku iz rezača slažu na paletu.

Projekat, nazor i puštanje u rad krajem 2010. i početkom 2011. godine. Postrojenje poprečnog rezača premešteno iz fabrike u Cazinu (Bosna i Hercegovina) instalirano I pušteno u rad u fabrici. Potpuno nova elektro oprema.

Osnovne tehničke karakteristike poprečnog rezača su:

Širina kartonske trake do 2400 mm

Maksimalna brzina trake 250 m/min

Dužine odsecanja od 600 – 2000 mm

Materijal koji se prerađuje – karton od 150 – 500 g/m2

Regulisani pogoni sa asinhronim motorima napajanim iz frekventnih pretvarača, sinhronizovani po brzini za ostavrenje zahtevane tačnosti:

Tačnost dužine rezanja pri konstantnoj brzini i pri promeni brzine:

± 1,0 mm do 1000 mm dužine formata

± 1,0 ‰ za formate duže od 1000 mm

Kontinualno podešavanje brzine kartonske trake od 10 m/min do maksimalne brzine.

Upravljanje tehnološkim procesom je ostvareno pomoću programabilnog logičkog kontrolera CPU 317-2DP, Siemens PLC iz serije S7-300. Grafički panel MP370, alfanumerički panel OP77A, frekventni pretvarači Danfoss, serije FC 300 i tri poziciona enkodera povezana su PROFIBUS mrežom.

3.      Novi pogoni na partiji premaza karton mašine,
     Fabrika kartona Umka, kod Beograda

Projekat, nazor i puštanje u rad  2007. godine. Tri regulisana pogona sa asinhronim motorima napajanim iz frekventnih pretvarača. Pogoni rade u režimu sa zatvorenom povratnom spregom po brzini, koja se meri pomoću inkrementalnog enkodera. Upravljanje je ostvareno pomoću programabilnog logičkog kontrolera, preko PROFIBUS-a, sa obezbeđenom raspodelom opterećenja između pogona. Postojeća upravljačka struktura zasnovana na Siemens PLC-u serije 400, proširena je algoritmima upravljanja za nova tri pogona. Frekventni pretvarači Danfoss, serije VLT 5000.

4.      Novi pogon tangentnog premotača,
     Fabrika kartona Umka kod Beograda

Projekat, nazor i puštanje u rad krajem 2005. i početkom 2006. godine. Tri regulisana pogona sa asinhronim motorima napajanim iz frekventnih pretvarača, u elastičnoj sprezi preko materijala – kartonske trake. Pogoni rade u veoma složenoj tehnološkoj zavisnosti regulacije brzine sa nadređenom regulacijom sile zatezanja kartona tokom premotavanja, uz istovremenu regulaciju čvrstoće premotane rolne u funkciji poluprečnika. U toku premotavanja vrši se uzdužno sečenje kartona. Upravljanje tehnološkim procesom je ostvareno pomoću programabilnog logičkog kontrolera, preko PROFIBUS protokola. Zahvaljujući raspodeli opterećenja između pogona odmotača koji radi u generatorskom režimu, sa pogonima namotača (koji rade u motornom) ostvaruju se značajne uštede električne energije. PLC Siemens serije 300, grafički upravljački panel OP270B, frekventni pretvarači Danfoss, serije VLT 5000 FLUX. Ukupna instalisana snaga motora 715kW.

5.      Novi pogon former partije karton mašine,
     Fabrika kartona Umka, kod Beograda

Projekat, nazor i puštanje u rad krajem 2005. i početkom 2006. godine. Jedanaest regulisanih pogona sa asinhronim motorima napajanim iz frekventnih pretvarača, u elastičnoj mehaničkoj sprezi preko filca karton mašine. Pogoni rade u režimu sa zatvorenom povratnom spregom po brzini, koja se meri pomoću inkrementalnog enkodera. Upravljanje je ostvareno pomoću programabilnog logičkog kontrolera, preko PROFIBUSa, sa obezbeđenom raspodelom opterećenja između pogona. PLC Siemens serije 300, grafički upravljački panel OP270B, frekventni pretvarači Danfoss, serije VLT 5000. Ukupna instalisana snaga motora 318kW.

6.      Novi koncepti elektromotornog pogona za karton i papir mašine,

Naučno-istraživački projekat Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije pod rukovodstvom profesora Dr B. Jeftenića, Katedra za energetske pretvarače i pogone, Elektrotenički fakultet Univerziteta u Beogradu, 2002-2004.

7.      Projekat i realizacija pogona i upravljačkog sistema papir mašine u Fabrici papira „Papir pak” Čačak, 2002.

Pogon i upravljački sistem nove papir mašine za proizvodnju tissue-papira.; upravljanje papir mašine ostvareno sa komandnog pulta, pomoću opertorskog panela; nadzor i dijagnostika pogona ostvarena preko PLC-a; komunikacija frekventnih pretvarača i PLC-a po PROFI-bus protokolu; ugrađena oprema: frekventni pretvarači DANFOSS serija VLT 5000, PLC Siemens S7-300, Čačak 2002. Slike.

8.      Pogon i upravljački sistem partije premaza karton mašine u Fabrici kartona „UMKA”.

Realizacija (projekat, nadzor, puštanje u rad), 2002. Upravljanje sistemom ostvareno preko distribuiranih panela za svaki pogon pojedinačno; komunikacija frekventnih pretvarača i PLC-a po PROFIBUS protokolu, 29 nodova, 29 operatorskih panela, Beograd, 2002. Slike.

9.       Rekonstrukcija elektromotornog pogona karton mašine u Fabrici kartona „UMKA”.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 2001. godine. Na karton mašini kapaciteta 200t/dan umesto postojećeg pokretanja jednog njenog dela preko mehaničke transmisije, ugrađeno je 12 pogona sa asinhronim motorima i frekventnim pretvaračima. Ukupna instalisana snaga je 460kW. Pogoni su između sebe sinhronizovani preko PROFIBUSa. Sinhronizacija sa postojećim jednosmernim regulisanim pogonima ispred i iza rekonstruisanog dela realizovana je preko odgovarajućih analognih modula. Upravljanje novim pogonima je sa operatorskih panela, a preko PLC-a. Ugrađena oprema je: frekventni pretvarači DANFOSS serija VLT 5000, PLC Siemens S7-300. Slike.

10.   Rekonstrukcija sušne partije karton mašine u Fabrici kartona „UMKA”.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 2001. godine. Upravljanje novim pogonima je sa operatorskih panela, a preko PLC-a. Ugrađena oprema je: frekventni pretvarači DANFOSS serija VLT 5000, PLC Siemens Simatic S7-300.

11.   Rekonstrukcija upravljanja pogonom premotača u Fabrici kartona „UMKA”.

Projekat i realizacija 2001. godine. Na premotaču sa maksimalnom brzinom od 800m/min, prečnika rolne 2m i širine 4m, rekonstruisano je upravljanje pogonima na namotaču kako bi se obezbedilo pravilno formiranje rolne u funkciji porasta prečnika. Slike

12.   Rekonstrukcija pogona papir mašine u Fabrici papira „Komuna” Skoplje.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 2001. godine. U cilju revitalizacije i povećanja kapaciteta papir mašine stari način pokretanja preko mehaničke transmisije, zamenjen je sa 6 asinhronih pogona koji se napajaju iz frekventnih pretvarača. Ukupna instalisana snaga je 206.5kW. Upravljanje pogonima je ostvareno pomoću PLC-a. Ugrađena oprema je: frekventni pretvarači DANFOSS serija VLT 5000, PLC SIEMENS Simatik S7-200. Slike.

13.   Rekonstrukcija pogona poprečnog rezača AS21 u Fabrici kartona „UMKA”.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 2000. godine. Postojeći jednomotorni pogon sa mehaničkom transmisijom poprečnog rezača (maksimalna brzina 250m/min, širina trake 2,1m), zamenjen je sa 6 asinhronih pogona sa frekventnim pretvaračima, ukupna snaga 89kW. Da bi se postigla tražena tačnost rezanja (manja od 1 o/oo), kod prva dva pogona, pogon prese i pogon noža, mora se ostvariti izuzetno visoka tačnost sinhronizacije brzine, u svim režimima. Realizacija pogon je ostvarena primenom frekventnih pretvarača DANFOSS serije VLT5000. Za sinhronizaciju prva dva pogona korišćen je DANFOSS-ov SincPos modul. Zadavanje formata vrši se iz računara, preko RS232 interfejsa, korišćenjem posebno razvijenog aplikativnog softvera. Slike.

14.   Rekonstrukcija pogona papir mašine u Fabrici papira „Papir pak” Čačak.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 2000. godine. U cilju revitalizacije i povećanja kapaciteta papir mašine stari način pokretanja preko mehaničke transmisije, zamenjen je sa 5 asinhronih pogona koji se napajaju iz frekventnih pretvarača. Ukupna instalisana snaga je 144.5kW. Upravljanje pogonima je ostvareno pomoću PLC-a. Ugrađena oprema je: frekventni pretvarači DANFOSS serija VLT 5000, PLC Siemens S7-200. Slike.

15.   Rekonstrukcija pogona poprečnog rezača AS16 u Fabrici kartona „UMKA”.

Projekat, nadzor i puštanje u rad 1999. godine. Postojeći jednomotorni pogon sa mehaničkim razvodom poprečnog rezača (maksimalna brzina 250m/min, širina trake 1,6m), zamenjen je sa 7 asinhronih pogona sa frekventnim pretvaračima, ukupna snaga 90kW. Da bi se postigla tražena tačnost rezanja (manja od 1 o/oo), kod prva dva pogona, pogon prese i pogon noža, mora se ostvariti izuzetno visoka tačnost sinhronizacije brzine, u svim režimima. Realizacija pogona je ostvarena primenom frekventnih pretvarača DANFOSS serije VLT5000. Za sinhronizaciju prva dva pogona korišćen je DANFOSS-ov SinkPos modul. Zadavanje formata vrši se iz računara, preko RS232 interfejsa, korišćenjem posebno razvijenog aplikativnog softvera. Slike.